I Komunia Św.

Bierzmowanie

Ogłoszenia parafialne

Licznik odwiedzin

172360
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
319
1026
5935
157667
21074
40643
172360

Your IP: 3.85.245.126
2019-10-17 09:01

Katechezy przedchrzcielne i inne wskazania

Od listopada 2019 r. minimalna zmiana w godzinie głoszenia katechez! 

W naszej parafii przygotowujemy się do chrztu słuchając 4 tematów. Zapraszamy na Mszę św. o godz. 10.30 a po niej katecheza w czerwonym budynku znajdującym się przy plebanii.

Pierwsze spotkanie 3 listopada - realizujemy tematy pierwszy i drugi.

Drugie spotkanie 1 grudnia - realizujemy tematy trzeci i czwarty.

 Katechezy mające za zadanie przygotować rodziców i rodziców chrzestnych do sakramentu chrztu świętego są głoszone w naszej parafii w każdą pierwszą niedzielę miesiąca w następującym porządku:
Dbajmy o punktualność i szanujmy się nawzajem. Osoby, które przyjdą pod koniec katechezy (a czasem niestety się to zdarza) nie otrzymają zaświadczenia.
Zachęcamy do wysłuchania katechez jeszcze przed urodzeniem dziecka, by móc jak najpoważniej potraktować sakrament chrztu swego dziecka i już wcześniej się do niego przygotować.
Prosimy także, by odpowiednio wcześniej wybrać rodziców chrzestnych dla swego dziecka i poinformować ich o tym. Pozwoli im to również wysłuchać rzeczonych katechez oraz uniknąć sytuacji w której nie będą mogli uzyskać zaświadczenia do pełnienia ww. funkcji z powodu braku odpowiedniego przygotowania.
Obowiązek uczestnictwa w katechezach (w naszej bądź innej parafii) spoczywa także na tych naszych parafianach, którzy chcą pełnić funkcję rodzica chrzestnego poza naszą wspólnotą parafialną.
Kto może pełnić funkcję rodzica chrzestnego?
Określa to jasno prawo kościelne (kanoniczne). Mówi ono, że rodzicem chrzestnym może zostać osoba, która:
1. ukończyła 16 lat;
2. przystąpiła do sakramentu bierzmowania;
3. jest praktykującym katolikiem a więc prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić (Niestety zatem osoby żyjące w związkach niesakramentalnych takiej funkcji pełnić nie mogą);
4. jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;
5. nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest (Kan. 874);
6. mieszka obecnie na terenie naszej parafii.