I Komunia Św.

Bierzmowanie

Ogłoszenia parafialne

Licznik odwiedzin

103189
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
810
1356
9893
82603
33819
38546
103189

Your IP: 3.226.251.205
2019-08-25 13:19


Wszystko zaczęło się od papieskiego wezwania, aby modlitwą zwyciężać zło. 

Najpierw powstała jedna grupa ściśle związana z ojcem Pio, a potem już grup było coraz więcej nie tylko we Włoszech, ale i na całym świecie.

Po zakończeniu II wojny światowej, która przyniosła nie tylko ogromne zniszczenia materialne, ale przede wszystkim poraniła ludzkie serca papież Pius XII wystosował do chrześcijan apel, by poprzez modlitwę zwyciężali zło. W 1947 roku kapucyński zakonnik ojciec Pio w odpowiedzi na papieskie wezwanie poprosił swoich duchowych synów i córki, by znaleźli w swoim życiu czas na modlitwę. „Zakasajmy rękawy. Jako pierwsi odpowiedzmy na apel Wikariusza Chrystusowego!” – powiedział ojciec Pio. W ten sposób zawiązała się pierwsza Grupa Modlitwy.

 

Żyjcie modlitwą

Kapucyn zaapelował do swoich duchowych dzieci: „Módlcie się ze swymi najbliższymi, każdego wieczoru spotykajcie się w kościele na mszy świętej. Rozważajcie Pismo święte i żyjcie nim. Przystępujcie do Komunii świętej i adorujcie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie”. Słowa te stały się programem Grup Modlitwy. Każdy, kto włączał się do tego dzieła zobowiązywał się do modlitwy osobistej, jak najczęstszego udziału we mszy świętej, jeśli to możliwe nawet do codziennej Eucharystii, do rozważania Pisma Świętego i życia nim na co dzień i do adorowania Jezusa. Ojciec Pio prosił: „Raz na tydzień, a przynajmniej raz w miesiącu, gromadźcie się w kościele, odmawiajcie Różaniec, uczestniczcie pobożnie we Mszy św., słuchajcie i rozważajcie Słowo Boże i żyjcie Nim; wspólnie przystępujcie do Komunii św., adorujcie, jeśli to możliwe, choć przez godzinę Jezusa w Najświętszym Sakramencie”.

 

Obiecuję duchową opiekę

Wszystkim, którzy podejmą się takiego życia ojciec Pio obiecał swoją szczególną duchową opiekę. Mówił do takich osób: „Przyjmuję Cię chętnie za swego syna duchowego, ale pod warunkiem, że będziesz zawsze szlachetnie postępował i dawał przykład życia chrześcijańskiego”. Na wezwanie kapucyna odpowiedziało wiele osób. Najpierw byli to ci, którzy czuli się związani z ojcem Pio poprzez spowiedź i kierownictwo duchowe. Następnie do grup dołączali ludzie, którzy słyszeli o tym kapucyńskim zakonniku, bądź pisali do niego.
– Ojciec Pio otrzymywał tysiące listów z całego świata. Ludzie prosili go o modlitwę w różnych intencjach i zwracali się do niego ze swymi trudnościami życiowymi. Na każdy z listów Ojciec starał się odpowiedź bądź osobiście, bądź dyktował odpowiedzi pracownikom swego sekretariatu, który działał na pełnych obrotach. W ten sposób także drogą korespondencji rozszerzała się idea Grup Modlitewnych ojca Pio.

 

 

Grupa Modlitwy św. O. Pio w naszej Parafii

Inicjatorem i założycielem Grupy w naszej parafii był ówczesny wikariusz Kolegiaty ks. Sławomir Brodawka

We wrześniu 2002r. naszą parafię nawiedził ówczesny redaktor  naczelny Głosu Ojca Pio - o. Józef Marecki OFMCap. To wówczas po raz pierwszy w wielu sercach pojawiła się iskra duchowości o. Pio i powstało pragnienie dogłębnego jej poznawania. To w tym wydarzeniu należy upatrywać początków istnienia Grupy. Następną inicjatywą było zorganizowanie Dnia Ojca Pio. Odbył się on 19 stycznia 2003 r.  Tego dnia naszą Parafię odwiedził o. Bogusław Piechuta (ur. 23.11.1946r. – zm. 08.09.2015r.), który z pasją opowiadał o życiu i dziełach świętego z Pietrelciny. Słowa i świadectwo ojca Bogusława trafiły na żyzny grunt naszej Parafii. Niedługo po wyjeździe o. Piechuty powstała Grupa Modlitwy św. o. Pio zrzeszająca dużą liczbę osób pragnących pogłębiać swoją wiarę i kierować się nauką Chrystusa przekazywaną przez Pismo święte, nauczanie Kościoła i myśl św. Pio.

 

 o. Bogusław Piechuta 

 Niedługo później kaplica znajdująca się w dawnym wirydarzu otrzymała tytuł św. o. Pio. Jest w niej piękna figura świętego kapucyna oraz jego relikwie, a także akt zatwierdzenia naszej Grupy.

          

 
 

Relikwie św. o. Pio przywiózł do Kolegiaty 24. listopada 2004r. zmarły niedawno o. Bogusław Piechuta. Zarówno sprowadzenie relikwii jak i figury świętego dokonało się dzięki staraniom ks.Wojciecha Kułaka – ówczesnego wikariusza naszej Parafii i opiekuna Grupy Modlitwy św. o. Pio.

   Formalne zatwierdzenie naszej Grypy w San Giovanni Rotondo miało miejsce 01.11.2009r.

 Funkcję asystentów duchowych Grupy pełnili następnie kolejni pracujący w parafii wikariusze. Byli to: ks. Franciszek Klebaniuk, Ks. Paweł Padysz, ks. Arkadiusz Bylinka.

Obecnie funkcję tę pełni ks. Robert Ponikowski.

 Na dzień dzisiejszy Grupa liczy około 90 osób.